چسب چیست ؟

چسب چیست ؟ چسب ماده ای چسبنده است که برای اتصال قطعات مختلف استفاده می گردد. چسب ها عموما به صورت مایع هستند و با انتخاب یک چسب مناسب، قطعاتی از جنس های مختلف به یکدیگر متصل می گردند. مقاومت چسبکاری به دو عامل چسبندگی سطوح چسبکاری و نیروی بین مولکولی چسب انتخاب شده، وابسته است.

تاریخچه چسب :

پس از آنکه دانستیم چسب چیست به معرفی تاریخچه آن میپردازیم. نخستین چسب از ماده صمغ درخت به دست آمد. پس از استفاده از چسب و افزایش جذابیت آن، بشر به کشف چسب های جدید ترغیب شد و به مرور زمان چسب های با کاربرد بیشتر همچون موم، سریشم و … به دست آمدند. سپس چسب هایی از شاخ، سم، استخوان و پوست حیوانات و ماهی ها که به نسبت بخش گسترده تری از نیاز های انسان را برطرف می نمود، به دست آمد و تا اوایل قرن ۱۹ چسب های طبیعی با افزایش خلوص بهبود داده میشد.

امروزه چسب های شیمیایی به وفور در دنیا توسعه یافته است و توسط چسب انواع فلزات سبک، ورق ها، لوله ها، چوب، چرم، پلاستیک ها و … به یکدیگر متصل می گردند.

انواع چسب :

دسته بندی های مختلفی برای انواع چسب ارائه شده است. چسب ها در دو گروه کلی طبیعی و مصنوعی و با زیر گروه های متنوع تری تقسیم بندی می شوند که در اینجا ما نیز به یکی از رایج ترین گونه های آن می پردازیم.

alt

1چسب حیوانی :

این چسب از نوع چسب های طبیعی می باشد. این چسب ها بیشتر در زمان گذشته استفاده می شدند، ولی همچنان در برخی از حرفه ها مانند صحافی کتاب و اتصال چوب در نجاری ها به صورت سنتی استفاده می گردد. مهمترین چسب های حیوانی عبارتند از :

.چسب استخوان

.چسب ماهی

.چسب سم گوسفند

.چسب کازئین ( از شیر )

.چسب آلبومین ( از سرم خون )

.لاک (از نوعی حشره به نام قرمزدانه)

alt

2.چسب گیاهی :

انواع چسب گیاهی نیز از نوع چسب های طبیعی می باشد و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین چسب های گیاهی عبارتند از :

.نشاسته

.دکسترین

.سریشم

.صمغ

.سقز

.رزین کاج

.لاتکس ( لاستیک طبیعی )

.سلولوز متیل

.موگلیاژ

alt

3.چسب حلال :

این نوع از چسب غالبا با سطوح اتصال واکنش شیمیایی داده و سطوح مورد نظر را در یکدیگر حل نموده و به نوعی به یکدیگر جوش می دهد. دو نوع رایج این گروه عبارتند از:

.بوتانون

.دیکلورمتان

alt

4.چسب مونومر مصنوعی :

مونومر ها اجزا تشکیل دهنده پلیمر ها هستند که هنوز عمل پلیمریزاسیون روی آنها انجام نشده است. مهمترین چسب های مونومری عبارتند از:

.اکریل نیتریل

.سیانوآکریلات

.آکریلیک

.رزور سینول

5.چسب پلیمر مصنوعی :

این چسب ها حاوی پلیمر هستند و این پلیمر ها در دمای بالا به صورت روان درآمده و گاه با حلال های مناسب حل می شوند و گاه در حلال ها متورم می شوند و به صورت رشته هایی از مواد یکسان در کنار هم توسط پیوند های قوی کوالانسی که دارند شکل می گیرند. در نهایت با افزودن تثبیت کننده ها و واکنش دهنده های مناسب عرضه می گردند. رایج ترین چسب های پلیمری عبارتند از:

.رزین های اپوکسی

.بتونه اپوکسی

.اتیلن وینیل استات

.رزین فنل فرمالدئید

.پلی آمید

.پلی استر

.پلی پروپیلن

.پلی سولفید

.پلی اورتان

.پلی وینیل استات (PVA)

.پلی وینیل کلراید (PVC)

.پلی وینیل پریرولیدون

.سیمان لاستیکی

.سیلیکون

.پلیمر اصلاح شده سیلیسی

.کوپلیمرهای اکرلیک استایرن

alt