امروزه یکی از محبوب‌ترین روش‌های صحافی «دوخت با منگنه فلزی» است. در صنعت چاپ، از منگنه برای اتصال صفحات چاپی استفاده می‌شود. با اینکه صحافی منگنه روشی نسبتاً ساده است ولی به ایجاد یک اثر چاپی حرفه‌ای و منسجم کمک می‌کند. اما صحافی منگنه دقیقاً چیست و برای چه سفارشاتی قابل اجرا است؟ برای پاسخ با بازرگانی شالچیان همراه باشید.

اهمیت استفاده از صحافی منگنه

صحافی منگنه به فرآیندی اشاره دارد که در آن صفحات از طریق ستون فقرات (عطف) بهم متصل می‌شوند. شکل منگنه کمی شبیه به زین اسب است و با استفاده از دستگاه مخصوص منگنه‌زنی، در ستون فقرات اثر چاپی متصل می‌شود. معمولاً از دو منگنه استفاده می‌شود اما اگر اثر چاپی دارای تعداد صفحات بزرگ‌تر یا کاغذ سنگین‌تری باشد، ممکن است به سه یا چهار منگنه نیاز باشد.

منگنه‌های مورد استفاده در صحافی منگنه معمولاً از سیم فلزی تشکیل می‌شوند. این سیم فلزی اغلب مس یا گالوانیزه است. در ایران سیم منگنه با نام مفتول «مخصوص صحافی» نیز شناخته می‌شود. همچنین به فرآیند منگنه کردن آثار چاپی، بخیه زدن هم گفته می‌شود.

چند صفحه در صحافی منگنه بخیه زده می‌شوند؟

alt

مزیت اصلی صحافی به روش منگنه کردن در این است که مقرون به صرفه‌ترین روش اتصال چندین صفحه به یکدیگر است. این مزیت باعث شده است تا صحافی منگنه‌ای برای شرکت‌ها و افرادی که می‌خواهند هزینه‌های خود را به حداقل برسانند اما همچنان محصولی با ظاهر شیک و حرفه‌ای می‌خواهند، بهترین انتخاب باشد.

بروشورها و مجلاتی که با استفاده از منگنه صحافی می‌شود، بادوام بوده و آسان باز می‌شوند. علاوه بر اینکه صحافی منگنه یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های صحافی است، همچنین یکی از سریع‌ترین روش‌ها نیز هست. درحقیقت، صحافی منگنه‌ای سادگی و سرعت را در خود اقدام کرده است.

فواید صحافی منگنه

تعداد صفحات باید مضربی از چهار باشند، از جمله جلد جلو و پشتی اثر چاپی! اگر یک ورق کاغذ را از وسط تا کنید، با 4 صفحه مختلف مواجه خواهید شد. هر ورق کاغذ که به این مقدار اضافه شود، تعداد صفحات را 4 برابر می‌کند. در نتیجه، حداقل تعداد صفحاتی که می‌توان با استفاده از صحافی منگنه بخیه زد، 4 عدد است.

حداکثر تعداد صفحات به عواملی از جمله ضخامت کاغذ بستگی دارد ، اگرچه 64 صفحه حد معقول در نظر گرفته می‌شود. اگر کاغذ خیلی نازک باشد می‌توانید قبل از اینکه کتاب یا هر اثر چاپی دیگری بیش از حد ضخیم شود، تقریباً به 100 صفحه نیز برسید. در هر صورت، اگر کاغذ ضخیم‌تر را انتخاب می‌کنید، حداکثر تعداد صفحه کمتر خواهد بود.

معایب صحافی منگنه

alt

مزایای این شیوه صحافی به شرح زیر است:

شکل ظاهری جذاب: محصولات چاپی که با منگنه صحافی می‌شوند، ظاهری حرفه‌ای دارند. به همین دلیل این روش بهترین راه‌حل برای آثار چاپی مجلل است. روش‌های دیگر صحافی که هزینه بیشتری دارند، اغلب توسط مردم ظاهری متوسط دارند.

سرعت و سادگی: انجام صحافی منگنه فرآیندی نسبتاً ساده است، به این معنا که برای نصب آن زمان کمی نیاز است. به همین دلیل، صحافی با منگنه فلزی در بین ناشران که برنامه کاری فشرده‌ای دارند بسیار کاربردی است.

هزینه حمل پایین: این نوع صحافی، وزن کمی را به آثار چاپی اضافه می‌کند. به این ترتیب هزینۀ حمل را پایین می‌آورد. بنابراین، وقتی باید هزاران یا ده‌ها هزار کتاب یا مجله را به مکانی حمل کرد، این ویژگی به صرفه جویی هزینه‌ها کمک می‌کند.

انعطاف پذیری بالا: طراحی آن نسبتاً آسان و می‌تواند آثار هنری یا تصاویری را که در دو صفحه مجاور (تصاویر متقاطع) قرار دارند را در خود جای دهد. همین انعطاف‌پذیری بالا باعث شده است تا این روش صحافی برای آثار چاپی مختلف مناسب باشد.

صحافی منگنه برای چه آثار چاپی قابل سفارش است؟

در حالی که صحافی منگنه‌ای جوانب مثبت زیادی دارد اما ایده‌آل ترین روش ممکن نیست. چهار عیب اصلی این روش صحافی عبارتند از:

تعداد محدود صفحات: صحافی منگنه برای آثار چاپی بیش از 64 صفحه توصیه نمی‌شود. استفاده از کاغذ نازک‎‌تر راهی برای به افزایش تعداد صفحات است اما اتصال صفحات بسیار زیاد با منگنه می‌تواند منجر به تولید محصولی بزرگ شود که در آن ستون فقرات اثر چاپی خم می‌شود و ممکن است منگنه توان مقاومت نداشته باشد.

لزوم شمارش دقیق صفحات: هر قطعه کاغذ تاشده در یک اثر چاپی منگنه زده شده چهار صفحه را تشکیل می‌دهد. این بدان معناست که تعداد صفحات اتصال باید ضریب چهار باشد. شماری که به چهار تقسیم نشود منجر به یک یا چند صفحه خالی می‌شود.

خزش: اگر 20 یا 30 ورق کاغذ را کنار هم قرار دهید و سپس آنها را از وسط تا کنید، متوجه خواهید شد که لبه‌های صفحات داخلی بیش از صفحات خارجی بیرون است. این مشکل به عنوان خزش شناخته می‌شود و در صحافی منگنه‌ای اجتناب ناپذیر است. خزش را می‌توان با برش برطرف کرد، ولی مهم که در زمان طراحی این مورد در نظر گرفته شود.

نکاتی برای بهترین استفاده از روش صحافی منگنه

صحافی با منگنه فلزی اغلب برای کارهای چاپی زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

کاتالوگ

مجلات

بروشور

دفترچه راهنما

جزوه

لیست قیمت

خبرنامه

کتاب‌های مصور (کمیک بوک)

کتاب رنگ آمیزی

تقویم دیواری

به دلیل وجود محدودیت در تعداد صفحات، از صحافی منگنه ای برای کتاب‌های قطور و آثار چاپی با صفحات زیاد استفاده نمی‌شود.

همیشه سعی کنید طرح را گسترش دهید

alt

روش صحافی منگنه بدون شک بهترین نوع روش صحافی برای مجلات، بروشور و آثار چاپی دیگر است. اما اگر در حال حاضر در مرحله طراحی هستید، نکاتی در اینجا آورده شده‌اند که باید آنها را به خاطر داشته باشید تا از این روش بهترین بهره را ببرید:

اندازه را به درستی انتخاب کنید

یکی از مزیت‌های اصلی صحافی منگنه‌ای این است که می‌توانید یک اثر چاپی را به صورت یکدست طراحی کنید. این کار به شما فرصت می‌دهد تا بتوانید یک تصویر کامل، گرافیکی و زیبا ایجاد کنید. شما این آزادی را خواهید داشت که با تصاویری جالب توجه که نظر مخاطب را به خود جلب کند، طراحی را به حد اعلاء برسانید.

می توانید با استفاده از کاغذ خلاقیت به خرج دهید

ابتدا باید تصمیم بگیرید که آیا کار چاپی خود را در قالب افقی می‌خواهید یا عمودی، سپس اندازه کاغذ را انتخاب کنید. شما می‌توانید صحافی منگنه را روی کاغذهای مختلف از A6 تا A4 اجرا کنید.

کلام آخر

انتخاب کاغذ در هنگام گرفتن نتیجه مؤثر از صحافی نیز بسیار مهم است طیف وسیعی از وزن کاغذ، انواع و بافت‌ها در بازار موجود هستند. بهترین چیز در مورد این روش صحافی این است که شما آزادانه می‌توانید یک جلد کاغذ سنگین را انتخاب کنید.

صحافی منگنه در صنعت چاپ بسیار محبوب است. این شیوه صحافی به روشی اطلاق می‌شود که در آن صفحات تاشده و در محل تا منگنه می‌شود. در آثار چاپی پر صفجه با ابعاد زیاد، به جای دو منگنه می‌توان از تعداد منگنه بیشتر استفاده کرد. مزایای متعدد این روش صحافی باعث شده است تا در آثار چاپی مانند کاتالوگ، بروشور، مجله و بسیاری موارد دیگر، کاربردی باشد.

1400/04/09